University of Florida

FAE4-HA Award Winners

2014

Outstanding New Professional Tycee Prevatt, Glades County
ASA Becky Bennett, Madison; Stephanie Conner, Clay; Brian Estevez, Suwannee
DSA Julie Dillard, Washington
MSA Tracy Tesdall, South RSA
25 year no applicants
Outstanding Specialist Martha Monroe
Friend of Extension Mark Harvey, North Florida Fair

Past Award Winners

2009
Rookie of the Year Adam Cletzer, Indian River
ASA Christopher DeCubellis, Gilchrist; Jennifer Heady, Okaloosa; Kate Fogarty, State Office
DSA Geralyn Sachs, St. Johns; Heather Kent, NW RSA; Nicole Walker, Polk
MSA Vickie Mullins, Santa Rosa
25 year no applicants
Outstanding Specialist Dale Pracht
Friend of Extension Stephanie Farmer
2008
Rookie of the Year Karen Henry, Osceola
ASA Renee Gore, Baker; Jean Rogalsky, Pinellas; Sarah Hensley, Sumter
DSA Jean Hink, Pasco; Tracy Tesdall, Leon; Rita Reece Law, Seminole
MSA Martha Maddox, Sumter
25 year no applicants
Outstanding Specialist Saundra TenBroeck
Friend of Extension Tropicana Corporation, Inc.
2007
Rookie of the Year Jennifer Heady, Okaloosa
ASA Amy Duncan, Citrus
DSA Lori Wiggins, Taylor; Robert Strong, Marion; Georgene Bender, Hillsborough
MSA Marilyn Norman, State Office
25 year no applicants
Outstanding Specialist Kate Fogarty
Friend of Extension Commissioner Robert Dallari, Seminole County
2006
Rookie of the Year Sarah Hensley, Lake
ASA Robert Strong, Marion; Lynne Middleton, Putnam; Nicole Walker, Polk
DSA Yolanda Goode, Gadsden; Debbie Nistler, Duval
MSA Judy Butterfield, Bradford
25 year no applicants
Outstanding Specialist Marilyn Lesmeister
Friend of Extension
2005
Rookie of the Year Kim Millar, Marion
ASA Tracy Tesdall, Volusia; Christa Carlson, DeSoto; Heather Kent, Jackson
DSA Andy Toelle, Duval; Pamela Phillippe, Charlotte; Janet Golden, Pinellas
MSA John Lilly, Jefferson
25 year Linda Denning, Collier; Mary Williams, Nassau
Outstanding Specialist Jerry Culen
Friend of Extension Charles Price, Central Florida Fair; Chet Taylor, DVM, Pasco County
2004
Rookie of the Year
ASA
DSA
MSA
25 year
Outstanding Specialist
Friend of Extension
2003
Rookie of the Year Nicole Walker, Polk
ASA Lori Wiggins, Taylor
DSA Marcus Boston, Jr, Leon; Debbie Clements, Okeechobee
MSA Mary Williams, Nassau
25 year Albert Fuller, Levy
Outstanding Specialist Charles E. Chichra
Friend of Extension Dr. Kenneth Keen, Hendry County
2002
Rookie of the Year Heather Schultz, Jackson
ASA Janet Harper, Pinellas
DSA Vickie Mullins, Santa Rosa; Amy McMullen, Madison
MSA Albert Fuller, Levy
25 year no applicants
Outstanding Specialist
Friend of Extension
2001
Rookie of the Year Jean Hink, Pasco
ASA Debbie Clements, Okeechobee County
DSA Cindy Moore, Osceola; Suzanne Wilson, Holmes County
MSA
25 year Dr. Joy Jordan, State Specialist; Dr. Elaine Shook, Leon; Kay Brown, Escambia; Terry Floyd, Orange
Outstanding Specialist
Friend of Extension Representative Jeff Miller
2000
Rookie of the Year Kathie Roberts, Maimi-Dade
ASA Melinda Souers, Lake
DSA Cora Mears, Pinellas
MSA
25 year
Outstanding Specialist
Friend of Extension Richard and Kathy Lee, T.G. Lee Foundation

Top